Vissza a teljes képhez

MIÉRT HASZNOS?

Sok szakember azt vallja, hogy problémás helyzetekből azért nehéz az embereknek továbblépni, mert csak a problémát látják és kevésbé a megoldást. Azonban az emberek nem csak a problémát látják, hanem a hiányzó információk hiányában az elméjük el kezdi felépíteni – nyilván az előzetes tapasztalatok alapján – a puzzle-t, hogy megválaszolja a két leggykoribb kérdését: Mi van? és Mi fog történni? Például, amikor megszűnik a munkahelyünk, akkor az elménk nem egyszerűen tudomásul veszi azt, hogy nincs munkahelyünk, hanem el kezdi azt értelmezni (Mi van?) és el kezd jósolni (Mi fog történni?)

Ez pedig rengeteg stresszt tud generálni.

Ilyenkor az a legegészségesebb, ha képes vagy kilépni a fentiekből és a teljes képre fókuszálva látni nem csak a hátrányokat és a veszélyeket, hanem a lehetőségeket és az előnyöket is.

MI A GYAKORLAT HÁTTERE?

A gyakorlat háttere az, hogy képesek vagyunk elengedni a romboló gondolatokat és érzelmeket, amennyiben képesek vagyunk teljességében látni az életünk eseményeit, tehát nem csak annak hátrányait, hanem előnyeit is.

HOGYAN KELL CSINÁLNI?

Szerezz egy darab papírt  és egy tollat vagy ceruzát. Rajzolj egy kis kört a papír közepébe és írd a kör közepébe az elmédet foglalkoztató problémát. Aztán összpontosíts a körön kívüli térre és kezdd el írni a helyzet minden olyan pozitív aspektusát, ami eszedbe juthat. Nagyon fontos, hogy ne add fel túl könnyen és írj minél több aspektust.

1.PÉLDA (Helyzet)

Belső terület: Megszünt a munkaviszonyom.

Külső terület: Pihenhetek, kipróbálhatok más munkahelyeket, szabad vagyok, lesz időm magamra és a családomra, szétnézhetek új állások után, lelassulhatok, új szakmákat tanulhatok, szerényebb körülmények között élhetek, a változás része az életünknek, kikerülök a komfortzónánból, így fejlődhetek, stb.

2. PÉLDA (Személy)

Belső terület: A kamasz lányom kibírhatatlan.

Külső terület: Van akarata, keresi az útját, őszintén kifejezi a gondolatait és érzelmeit, felvállalja a konfliktusokat, nem játsza meg magát, felhívja a figyelmemet a gyenge pontjaimra, tanulhatok tőle, kitartó, stb.

Szoktuk hangsúlyozni, hogy a nehéz döntéseket érdemes papíron hozni, mivel jobban látjuk a lehetőségeket, ez esetben javasoljuk, hogy az un. gondot is merjük papírra tenni a teljes perspektíva látásra és így a gond elengedése érdekében.

By Published On: december 24th, 2024Categories: Stressz elengedése0 Comments on Vissza a teljes képhez

Share This Story, Choose Your Platform!

Leave A Comment