Fogadalmak helyett: Vissza az értékekhez

MIÉRT HASZNOS?

Tudtad, hogy az évvégi fogadalmak csak 2%-a teljesül? Tehát nem működnek. Ha nem akarod tovább áltatni magad és meg akarsz szabadulni az ehhez kapcsolódó illúzióktól, akkor haggyj fel velük.

Mi van az éves tervezőkkel?

Pár éven keresztül jó magam és készítettem ilyeneket és közzé is tettem őket. Mindaddig, amíg nem jött a pandémia 2020-ban. Akkor jött a felismerés, hogy nem mérnöki precizitással elkészített éves tervekre van szükségünk, hanem valami sokkal mélyebben gyökerező kapaszkodóra. Az éves tervek emellett rengeteg szorongást és nyomást keltettek a már amúgy is megterhelt létünkben.

Habár már azelőtt is találkoztam és dolgoztam az értékekkel, mégis csak akkor tudatosult bennem, hogy az egyik legmélyebb kapaszkodó, amihez nyúlhatunk egy év során – függetlenül, hogy egy nehéz vagy könnyebb évről beszélünk – azok az értékeink. Elsősorban azért, mert azok a mieink, a legmélyebb énünket hozzák a felszínre, és igazi iránytűként vezetnek végig az élet dzsungelén. Ha rájuk figyelünk, akkor nem tudunk eltévedni. És ez a lényeg. (Megj. A fiatalabbak kell tudják, hogy a GPS is az iránytű elvén működik.)

MIRŐL SZÓL?

Arra hívlak meg így az év végén vagy év elején, hogy tisztázd, mi a fontos számodra (az értékek erre mutatnak rá). Ha eldöntöd, hogy mi a fontos számodra…

  • könnyebben meghúzod a határaidat és így jobban be is tartod azokat,
  • kitartó, határozott és következetes leszel,
  • nem tudnak hatást gyakorolni rád a különféle kísértések és csábítások,
  • könnyedén hozol döntéseket,
  • elégedett és nyugodt maradsz még a látszólag nehéz helyzetekben is.

HOGYAN KELL CSINÁLNI?

  1. Az első oldalon található listából válassz ki 12 értéket, amelyek a legfontosabbak jelenleg a számodra.
  2. A második oldal felső részén tedd sorrendbe őket, megjelőlve azt is, hogy milyen mértékben valósulnak meg jelenleg az életedben (százalékban vagy 1-10-es skálán kifejezve).
  3. Mérd össze az egyes értékeket újból a második oldal alján található mátrix segítségével úgy, hogy beírod úgy a vízszintes, mint a függőleges síkra a 12 értéket. Az értékeket nem tudjuk saját magukkal összemérni, ezért van a sötét négyzetek a mátrixban. Az összemérésben győzedelmes érték számát beírod a négyzetbe.
  4. A végén összeszámolod, hogy melyik értékek fordulnak elő a leggyakrabban és az összegüket beírod a fenti táblázat „Mennyisége” sorában. Itt fog kialakulni egy új rangsor, amit a táblázat második sorában kell beírnod.
  5. A harmadik oldal alsó táblázatába már csak be kell vezesd az új rangsort és azok megvalósulási mértékét.
  6. Végig figyeld meg, hogy mi zajlik benned az értékek azonosítása és rangsorolása során. Sok tanulság születhet belőle.
“Értékek rangsorolása” letöltése Ertekek-rangsorolasa.pdf – Letöltve 4 alkalommal – 186,36 KB

Share This Story, Choose Your Platform!

Leave A Comment