
Szálka a szemben
„Néhány ember nagyon idegesítő.
Eszembe jut egy maroknyi ember, akik egyenesen irritálóak.
Nem is beszélve azokról, akiknek rossz modoruk van,
és szavaikkal és tetteikkel akarnak engem elkapni.”
—NÉVTELEN
MIÉRT FONTOS?
A pszichológusok azt mondják, hogy mentális-érzelmi „nyomógombjaink” olyan ítéletek, amelyeket magunkkal szemben fogalmazunk meg, de nem vagyunk tudatában. Ezek az önítéletek a tudatalattinkban élnek, és általában nem igaz állítások. Ezeknek a hamis hitrendszereknek a tudatosítását „árnyékmunkának” nevezik, ami azt jelenti, hogy „kihúzzuk” rejtett jellemvonásainkat és hiedelmeinket az árnyékból, ahol nem látjuk őket, és tudatosítjuk őket.
Ez olyan, mintha belenéznél a tükörbe, látnád a tükörképedet, majd rájönnél, hogy a kép, amit látsz, nem a valódi tested, hanem csak egy lapos, kétdimenziós tükröződés. Az igazi tested sokkal teljesebb, szebb, tele van élettel és mélységgel.
MIRŐL SZÓL?
A negatív gondolatok és ítéletek elengedése lehetővé teszi számunkra, hogy teljesebben és békésebben éljük az életünket. Ha többé nem ítéljük meg magunkat és másokat olyan keményen, akkor elfogadóbbak lehetünk önmagunkkal szemben, és varázslatosan átalakíthatjuk azt, ahogyan másokat látunk. Ahelyett, hogy érzelmileg reaktívak lennénk, és másokat tartanánk felelősnek a gondolatainkért, szabadon láthatjuk az embereket olyannak, amilyenek, és nem vetíthetjük rájuk a véleményünket. Ez felszabadító.
Érdekes, hogy az árnyékmunka legnehezebb része nem az, hogy tudatára ébredjünk negatív tulajdonságainknak és ítéleteinknek, hanem az, hogy tudatosítsuk pozitív tulajdonságainkat és tehetségekeinket, amelyeket félretoltunk.
Az érzelmi nyomógombok valójában nagyszerű ajándékok, mert felfedik, mi rejtőzik pszichénk árnyékában. Az, hogy valaki viselkedése aktiválja azt, nem jelenti azt, hogy te pontosan olyan vagy, mint az a személy, vagy hogy meg kell bocsátanod vagy el kell fogadnod ezt a viselkedést. Ez csak annyit jelent, hogy nem érthetsz egyet anélkül, hogy a vérnyomásod és a pulzusod emelkedne, és az immunrendszered gyengülne. Ez azt jelenti, hogy a saját mentális energiádnak több ideje és tere van a pozitív elkötelezettségre, ami javítja az életedet, a kreativitásodat.
HOGYAN KELL CSINÁLNI?
Szükséged van a következő elemekre:
- Egy toll
- Egy darab vonalas papír
Osszd fel a papírlapot két oszlopra. A bal oldalon írd le sérelmeidet egy adott személlyel vagy helyzettel kapcsolatban. A jobb oldalra, a bal oldali bejegyzésekkel szemben írd fel, hogy viselkedtél-e már valaha hasonlóan.
Ez a lista nem arról szól, hogy bűntudatot érzel a tetteid miatt, és nem is jelenti azt, hogy most egyetértesz az illető viselkedésével vagy helyzetével. Ez a lista inkább arra szolgál, hogy emlékeztessen arra, hogy mindannyian emberek vagyunk, hogy mindannyian csapdába estünk olyan viselkedési mintákban és gondolkodásmódokban, amelyek nem mindig együttérzőek vagy pozitívak.
Amikor beindulunk, felfedjük magunknak, hogy hibás hitrendszerünk van önmagunkkal kapcsolatban. Valamikor a múltunkban, talán amikor fiatalok és befolyásolhatóak voltunk, mély hiedelmeket osztottunk magunkról, amelyek valószínűleg egyáltalán nem voltak igazak. Ennek tudatosítása segít kijavítani a tudatalattinkban futó automatikus programot.
Minél gyakrabban végzed ezt a gyakorlatot, annál inkább észreveszed a gondolkodásodban bekövetkező változásokat. Ne feledd, hogy amit mások tesznek vagy mondanak, annak semmi köze hozzád, csak hozzájuk és lelkiállapotukhoz.