Új oldalt kezdünk, új bejegyzéssel. Témánk a stresszkezelés lesz, pontosabban a stressz újraértelmezése. A stressz, és főleg az érzelmi stressz, a mindennapi életünk része lett. Olyannyira, hogy egyes felmérések szerint az ébren töltött időnk 70%-át teszi ki. Ez a szám attól felkiáltójel, hogy a szervezetünk nem ilyen szintű stresszre lett teremtve.
Legalább 15 értelmezés létezik a stresszre. Kelly McGonigal, a Stanford egészségpszichológusa azt mondja, hogy „A stressz az, ami akkor keletkezik, amikor valami, ami érdekel, kockán forog.” Más szavakkal, a stressz olyan valami, amit a környezetre reagálva magunkban érzünk, amikor olyan valamivel vagy valakivel történnek dolgok, ami vagy aki érdekel.
A közhiedelemmel szemben a stressz ellentéte nem a szórakozás vagy a pihenés, hanem az apátia. A stressz érzelmi ellentéte a depresszió. Egy másik közhiedelem az, hogy a stressz csak rossz lehet. De valójában a stressz összefügg azzal, hogy értelmet érzünk az életében. Tehát, ahelyett, hogy kitöröld a stresszt az életedből, értelmezd újra annak szerepét és helyét az életedben és így fordítsd előnyödre a mindennapokban.
Greg Walton, a Stanford Egyetem pszichológusa azt kutatta, hogy a rövid, egyadagos beavatkozások hogyan változtathatják meg jelentősen az elménket. Az egyik tanulmányában egy órát töltött új diákokkal az Ivy League egyetemen. Foglalkozni akart azzal a ténnyel, hogy a legtöbb új diák úgy érzi, hogy nem tartozik oda. Segíteni akart nekik megérteni, hogy ez egy normális érzés egy teljesen új környezetben, és segíteni akart nekik megérteni, hogy ez meg tud változni.
Ezt követően Walton nyomon követte a diákokat oktatási tapasztalataik során, és megállapította, hogy azok, akik részt vettek ezeken a beszélgetéseken, jobb fizikai egészséggel, jobb tanulmányi teljesítménnyel és nagyobb boldogsággal rendelkeztek az egyetemi évek során.
A következtetés az, hogy amit gondolunk valamiről, erőteljes hatással van arra, ahogyan érzünk, gondolkodunk és viselkedünk. Így van ez a stresszel is.
Alia Crum pszichológus szerint alapvetően két gondolkodásmód létezik a stresszel kapcsolatban. Az első az, hogy a stressz káros, és el kell kerülni. A második az, hogy a stressz javítja a teljesítményt és a termelékenységet, megkönnyíti a tanulást és a pozitív növekedést, és pozitív hatásai vannak.
Te mit gondolsz a stresszről?